- 25 sierpnia 2025
Wymierne efekty „Szkolnego Budżetu Uczniowskiego”
W roku szkolnym 2024/2025 po raz pierwszy uruchomiliśmy inicjatywę o nazwie „Szkolny Budżet Uczniowski”. To program przygotowujący uczniów Szkoły Podstawowej we Włodarach do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Program ma walor edukacyjny, ponieważ uczy dzieci i młodzież postaw obywatelskich poprzez poznanie i zrozumienie mechanizmów partycypacji społecznej. Ma także walor aktywizujący, ponieważ mobilizuje młodzież do diagnozy potrzeb środowiska szkolnego i reagowania na te potrzeby w drodze zgłaszania pomysłów, wpływających na rozwój lub modernizację szkoły, w której uczniowie funkcjonują i zdobywają różne umiejętności.
Założenia Programu:
W ramach Programu finansowane będą Projekty zgłoszone przez uczniów Szkoły, ukierunkowane na:
1) rozwój uczniowskich pasji i zainteresowań, w tym naukowych;
2) kształtowanie postaw obywatelskich uczniów;
3) zwiększenie aktywności i integrację uczniów;
4) działania edukacyjno-kulturalne z udziałem uczniów;
5) aranżację szkolnej przestrzeni wspólnej, z której będą korzystać wszyscy uczniowie.
Na realizację Projektu można było otrzymać środki w maksymalnej wysokości do 5 000 zł.
Osobą uprawnioną do zgłaszania Projektu mógł być wyłącznie uczeń Szkoły biorącej udział w Programie. Projekty muszą być zgodne z obowiązującym prawem, w tym ze statutem Szkoły, szkolnym programem wychowawczo-profilaktycznym, i możliwe do realizacji przez Szkołę.
Każdy Projekt wymaga pisemnego poparcia co najmniej 10 uczniów Szkoły, której uczniem jest Wnioskodawca.
Do oceny złożonych Projektów w danej Szkole, dyrektor Szkoły powołuje Szkolną Komisję. Projekt, który uzyskał pozytywną ocenę Szkolnej Komisji, w tym zostały spełnione wszystkie kryteria oceny formalnej, jest zatwierdzany przez przewodniczącego Szkolnej Komisji i zostaje dopuszczony do głosowania. Osobami uprawnionymi do głosowania są wszyscy uczniowie Szkoły. Każdy uczeń może głosować tylko na jeden Projekt i oddać głos tylko jeden raz.
Projekty zgłoszone w ramach Programu muszą zostać zrealizowane w danym roku szkolnym.
W kwietniu 2025 roku Szkolna Komisja rozpatrzyła pod względem formalnym i merytorycznym dwa wnioski: „Kącik wypoczynku i relaksu” oraz „Podzielenie szatni na męską i damską”. Obie propozycje zostały dopuszczone do głosowania, które odbyło się 10 kwietnia 2025 roku. Głosowanie było tajne i powszechne. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja złożona z uczniów naszej szkoły. W głosowaniu wzięło udział 59 uczniów (na 66 uprawnionych), co stanowi 89% frekwencji.
Wyniki głosowania:
„Kącik wypoczynku i relaksu” – 31 głosów (53 %)
„Podzielenie szatni na męską i damską”- 28 głosów (47 %)
W związku z powyższym, jeszcze w roku szkolnym 2024/2025, w okresie wakacyjnym, powstały dwa miejsca spełniające wymogi wygranego projektu. Jeden na pierwszym piętrze, drugi na drugim piętrze. Wartość zakupionych mebli wyniosła łącznie 4684 zł.
Rada Rodziców dokupiła z własnych środków pufy, za co serdecznie dziękujemy!
Mamy nadzieję, że powstałe kąciki przyczynią się do tego, aby uczniowie lepiej czuli się w szkole, mieli miejsce do wygody i wypoczynku, co wpłynie na ich koncentrację oraz samopoczucie. To ważne, aby szkoła była miejscem, gdzie uczniowie czują się komfortowo.
Liczymy na to, że nowe miejsca odpoczynku będą wykorzystywane właściwie. Już teraz czekamy na drugą edycję programu „Szkolny Budżet Obywatelski”.
no images were found