Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich?
To pytanie zadajemy sobie często, kiedy myślimy o różnych aspektach naszego życia. Wiedza i poradnictwo, szczególnie na stronach on-line, są ogólnodostępne. Do informacji musimy podchodzić selektywnie i warto wysłuchać specjalistów z danej dziedziny. Godna polecenia jest strona Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, gdzie znajduje się dział Akademia Bezpieczeństwa RCB. Znajdziemy tam szereg porad, filmików i ciekawostek przygotowanych przez pedagogów, psychologów, straż pożarną itp. Pod tekstem znajdziemy link do strony.
Alicja Korzekwa –
pedagog szkolny







Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?
Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?
Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?
Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl
Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.
Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.
Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.
Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.


Zadania pedagoga szkolnego
Obszar działania pedagoga szkolnego określa rozporządzenie MEN z dnia 3 sierpnia 2018 r. W sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz. U. Z 2018 r., poz.1601) § 3wymienia zajęcia i czynności (zadania), które pedagog szkolny winien realizować w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru swoich godzin pracy (pensum).
Pole pracy pedagoga to diagnozowanie, wsparcie uczniów, rodziców i nauczycieli. Należy także dodać dokumentowanie i doskonalenie zawodowe.
Dyżury (godziny), kontakt z pedagogiem:
wtorek – 9.20 – 10.05 i 11.10 – 11.55 (konsultacje dla przedszkola, zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, dydaktyczno – wyrównawcze)
środa – zajęcia wychowawcze, kontakt z uczniami pracującymi zdalnie (można się umówić na rozmowę tel. 510158435)
piątek – 8.25 – 09.10 – zaplanowane konsultacje w placówce szkolnej z uczniami i rodzicami